INTERNATIONAL ARMWRESTLING FEDERATION

MEMBER OF UNITED STATES ARMSPORTS

3rd Annual Connecticut State Championship
Misfitz Steak House  Southbury, CT.
August 23, 2003

RESULTS

 

Menís Right Hand Open

0-154

1.     James Retarides(CT).   2. Ralph Petrazzuoli(CT).

155-176

1.     Scott Chemoliski(CT).  2. Logan Miclette(CT).  3. Brendan Caron

177-198

1.     Josh Stark(CT).  2. Tim Brown(NH).  3. Ron Ermine(CT).

199-220

1.     Allen Stilkey(RI).  2. Guy Lasorsa(MA).  3. Paul Stark(CT).

221-242

1.     Brian Lapila(CT).  2. Mickey Butkas(CT).

243-UP

1.     Eric Guevin(ME).  2. Kurt Howgate(ME).  3. Brian Lapila(CT).

 

Menís Left Hand

0-165

1.     Scott Chemoliski(CT).  2. James Retarides(CT).  3. Ralph Petrazzuoli

166-198

1.     Josh Stark(CT).  2. Tim Brown(NH).  3. Steve Shoemaker(PA).

199-UP

1.     Kurt Howgate(ME).  2. Peter Milano(CT).  3. Allen Stilkey(RI).

 

Menís Right Hand Novice

0-154

1.     Allen McCreddy(CT).  2. Tim Fitzsimmons(CT).  3. Steve Insalaco

155-176

1.     Shane Levesque(NH).  2. Sean Bruill(CT).  3. Chris Chemiloski(CT)

177-198

1.     Bruce McKay(CT).  2. Josh Morgan(CT).  3. Mike Leroy(CT).

199-UP

1.     Joe Milano(CT).  2. Ernesto Labrador(CT).  3. Anthony Peterson(CT)

 

 

WOMENS RIGHT OPEN

0-150

1.     Mandy Peters(VT).  2.  Casey Papagnantis(CT). 3. Valerie Beach

151-UP

1.     Cindy Looney(CT).  2. Melissa (CT).

 

CHILDREN

10/12yrs

1.     Jennifer Easton.   2. Stephen Thayer.   3. Heather Smith.

Teens

1.     Gabriella Milano.   2. Stephen Thayer.   3.  Joel  Hernandez.

 

There were 62 entries from 7 states plus 7 Kids.   Referees were Josh Stark, Jan Schmeichel, Chris Gangi and Bill Cox.   Bracketts done by Gerry Cox and Melissa.

THINK YOUR'RE TOUGH?

GRIP THIS!


ARMWRESTLING.COM- Dave Devoto (707) 537-7373

WEBMASTER- Gary Roberts (760) 468- 5459
No part of this material may be reproduced in any form or
incorporated in any information retrieval system without
written permission of the Publisher
.