2005 PLAZA HOTEL RESULTS

FINALS AIRED ON FOX SPORTS NET

Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza                         April 15-17 2005

Name                                       Weight Class

                                    Men's Pro Right  0-154

  1. Rick Soliwoda                                                          1st  Roman Tsimoleliani
  2. Ray Hennerichs                                                      2nd Rick  Soliwoda
  3. RJ Molinere                                                               3rd Engin Terzi
  4. Rick Steffens                                                            4th Vern Martel
  5. Chris Phillips
  6. Bob Wilson
  7. Roger Nowatzke
  8. Adam Shindle
  9. Gerry Beaudry
  10. Corey Miller
  11. Cobra Rhodes
  12. Jeff Benson
  13. Engin Terzi
  14. Steve Surber
  15. Roman Tsimoleliani
  16. Robbie Bellville
  17. Gary Alves
  18. Ali Tunzi
  19. Vern Martel
  20. Simon Berriochoa
  21. Tim Sears
  22. Luke Stanley
  23. Scott Ballinger
  24. Marlon Hicks
  25. Jason Murphy
  26. Justin Brown
  27. Andrea Albertini
  28. John Ivantis
  29. Devin Bair

30. Olin Lucas 

                                                Weight Class

                              Men's Pro Right 155-176

  1. Rob Sawick                                                               1st Cvetan Gashevski
  2. Steven Von Schert                                                    2nd Andreas Rundstrom
  3. Steve Black                                                               3rd Kenny Hughes
  4. Chad Silvers                                                              4th Chad Silvers
  5. Jim Coyle
  6. Chris Derovin
  7. Craig Tullier
  8. Darren Wartena
  9. Pascal Girard
  10. George Marvoso
  11. Marc Orapallo
  12. Andreas Rundstrom
  13. Kevin Hicklin
  14. Kenny Hughes
  15. Wayne Fredrickson
  16. Allen Fisher
  17. Mike Frazer
  18. Morgan Von Schert

 

 

Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza                         April 15-17 2005

Name                                       Weight Class

                              Men's Pro Right 155-176

  1. Mike McGraw                                                                        (continued)
  2. Jeff Ames
  3. Harold Ryden
  4. Mike West
  5. Cappy Campasano
  6. Aaron Lengyel
  7. Anthony Dall-Antonia
  8. Bill Ballinger
  9. Kevin Kiefer
  10. Chris Chandler
  11. Steve Gomes de melo
  12. Kris Keifer
  13. Cvetan Gashevski
  14. Carlos Ferreira
  15. Ron Erdmann
  16. Allen Hester
  17. Garrett Graves
  18. Kevin Harris

                   Men's Pro Right  177-198

  1. Spencer Graves                                                                    1st John Brzenk
  2. Kevin Bongard                                                                      2nd Todd Hutchings
  3. Eric Wolfe                                                                  3rd Dan Whittle
  4. Alex Jigalko                                                               4th Kevin Bongard
  5. Mark Brandon
  6. Tom Bennett
  7. Don McClary
  8. Michael Selearis
  9. David Perron
  10. Paul Stevens
  11. Jerod Schmidt
  12. Eric Roussin
  13. Todd Hutchings
  14. Charlie Minell
  15. Neil Pickup
  16. Steve Kauppi
  17. Dan Whittle
  18. Randy Weaver
  19. Eric Baldino
  20. John Brzenk
  21. Herman McCoy
  22. Randy Perry
  23. Adam Morrison
  24. Bryan Johnson
  25. Shane Alger
  26. Christoper Myers
  27. Steve Rau
  28. Bill Brzenk
  29. Mike Kauk

 

 

 

 

 

Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza                      April 15-17 2005

Name                                             Weight Class

                              Men's Pro Right  177-198

  1. Buford Stapleton                                                       (continued)
  2. Scott Lohmann
  3. Ryan Hutchings
  4. T. Angelo

Men's Pro Right  199-242

  1. Michael Todd                                                             1st Ferid Usmanov
  2. Virgil Arciero                                                             2nd Ron Bath
  3. John Shipes                                                               3rd Marico Barboza
  4. Clay Rosencrans                                                       4th Sylvan Perron
  5. Marcio Barboza
  6. Tom Nelson
  7. Steve Attard
  8. Bill Simioli
  9. Mike Gould
  10. Robbie Topie
  11. Brian Brandon
  12. Byron McNamara
  13. Currat Nicopos
  14. Mike Bowling
  15. Lee Bonnett
  16. Rob Bigwood
  17. Ferid Usmanov
  18. Mike Boling Jr.
  19. Scott Fleming
  20. Brian Bylbie
  21. Paul Walther
  22. Sylvan Perron
  23. Jon Land
  24. Don Victor
  25. Ron Bath
  26. John Shaw

Men's Pro Right 243+

  1. Conan  Medak                                                           1st Matt Girdner
  2. Jeff Hodgkinson                                                        2nd Travis Bagent                 
  3. Vance Demasseo                                                     3rd John Brzenk
  4. Nick Zinna                                                                  4th Nick Zinna
  5. Eric Woefel
  6. August Smisl
  7. Matt Girdner
  8. Larry Klein
  9. Alan Greaves
  10. John Shaw
  11. Eric Guevin
  12. Rodney Nelson                                             
  13. John Brzenk                                                                            
  14. Eddie James                                    
  15. Travis Bagent
  16. Don Underwood
  17. Lindley Keating

 

 

 

Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza                         April 15-17 2005

Name                                       Weight Class

Men's Pro Left 0-154

  1. Roman Tsimoleliani                                                  1st Roman Tsimoleliani        
  2. Engin Terzi                                                                 2nd Rick Soliwada
  3. Jeff Benson                                                                3rd Engin Terzi
  4. Ray Hennerichs                                                     4th Devin Bair  
  5. Tim Sears
  6. RJ Molinere
  7. Scott Ballinger
  8. Rick Soliwoda
  9. Rick Steffens
  10. Jason Murphy
  11. Nick Kleiber
  12. Chad Wanner
  13. Devin Bair
  14. Artur Bakmadzhjan
  15. Andrea Albertini

 

Men's Pro Left 155-176

  1. Jim Coyle                                                                   1st Kenny Hughes
  2. Steve Von Schert                                                     2nd Cvetan Gashevski
  3. Chad Silvers                                                              3rd Bill Ballinger
  4. Kris Kiefer                                                                  4th Chad Silvers
  5. Bill Ballinger
  6. Ron Erdman
  7. Mike McGraw
  8. Chris Chandler
  9. Cvetan Gashevski
  10. Aaron Lengyel
  11. Dwayne Hanel
  12. Darren Wartena
  13. Anthony Dall-Antonia
  14. Kenny Hughes
  15. Mike Frazer
  16. Morgan Von Schert
  17. Rob Sawick
  18. Chris Derovin
  19. Pascal Girard
  20. John Barry

Men's Pro Left 177-198

  1. Neil Pickup                                                                1st John Brzenk  
    Eric Roussin                                                              2nd Michael Selearis 
  2. John Brzenk                                                               3rd Kevin Bongard
  3. Rodney Pruitt                                                             4th Todd Hutchings
  4. Shane Alger
  5. Alex Jigalko
  6. Chris Chakhmakhyan
  7. Kevin Bongard
  8. Rich Simpson
  9. Randy Perry
  10. Steve Rau
  11. Mike Snelling
  12. Buford Stapleton

 

Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza                      April 15-17 2005

Name                                       Weight Class

Men's Pro Left 177-198

  1. Ryan Hutchings                                                         (continued)    
  2. Lorne Roberts                                                                                  
  3. Paul Stevens                                                            
  4. Spencer Graves                                                                               
  5. Scott Lohmann
  6. Don Whittle
  7. Jerod Schmidt
  8. Aaron Mejia
  9. Todd Hutchings
  10. Michael Selearis
  11. Eric Baldino
  12. David Perron

 

Men's Pro Left 199-242

  1. Paul Walther                                                              1st Marcio Barboza
  2. Mike Bowling                                                             2nd Robbie Topie
  3. Ron Bath                                                                    3rd Tom Nelson
  4. Robbie Topie                                                                        4th Sylvan Perron
  5. Tom Nelson
  6. Mike Gould
  7. John Shipes
  8. Sylvan Perron
  9. Marcio Barboza
  10. Scott Fleming
  11. Allen Ferreira
  12. Ferid Usmanov

 

Men's Pro Left 243+

  1. Richard Chacon                                                                    1st Travis Bagent
  2. Trenton Meyers                                                                     2nd Eric Woelfel
  3. August Smisl                                                             3rd Christian Binnie
  4. Eric Woefel                                                                4th August Smisl
  5. Chris Daniels
  6. Lindley Keating
  7. Nick Zinna
  8. Harold Owens
  9. Christian Binnie
  10. Conan Medak
  11. Jeff Hodgkinson
  12. Travis Bagent

 

Ladies Pro Right 0-121

  1. Valerie Beach                                              

Ladies Pro Right 122-143

No bracket sheet available

                                   

 

 

 

 

 

 

 

Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza                      April 15-17 2005

Name                                                                     Weight Class

            Ladies Pro Right 144+

  1. Donya Baker                                                             1st Dalia Medziansyte
  2. Kellie Nelson                                                             2nd Nicole Cisco
  3. Cynthia Yerby                                                                        3rd Joyce King
  4. Dalia Medziansyte
  5. Nicole Cisco
  6. Renee Mahoney
  7. Joyce King

Ladies Pro Left 0-121

  1. Valerie Beach

Ladies Pro Left 122-143

  1. Malin Bergstrom                                                        1st Malin Bergstrom
  2. Maria Lundkvist                                                         2nd Maria Lundkvist
  3. Valerie Beach                                                                         3rd Valerie Beach

 

Ladies Pro Left 144+

  1. Joyce King                                                                 1st Joyce King
  2. Cynthia Yerby                                                                        2nd Cynthia Yerby

 

Men's Amateur Right 0-154

  1. Robert McKenzie                                                      1st Ali Tunja
  2. Justin Brown                                                              2nd Cory Miller
  3. Cory Miller                                                                  3rd Lenny Lockert
  4. Kyle Child                                                                   4th Jamie Sheldon
  5. Jamie Sheldon
  6. Brent Norris
  7. Bryce Meaux
  8. Ali Tunja
  9. J.C. Child
  10. Ron Acena
  11. Gary Alves
  12. Hugh Brodie
  13. Quinn Reese
  14. Lenny Lockert
  15. Robert Wilson
  16. Andre Castrossilva

Men's Amateur Right 155-176

  1. Tony Montgomery                                                     1st Cappy Campasano
  2. Joshua Murchison                                                     2nd Wayne Fredrickson
  3. Toby Thalin                                                               3rd Joe Gonzales
  4. Joe Gonzales                                                                        4th Nick Smiley
  5. Nick Smiley
  6. Aaron Smith
  7. Cappy Campasano
  8. Wayne Fredrickson
  9. Tyler Shaw

 

   

 Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza                      April 15-17 2005

Name                                       Weight Class

 Men's Amateur Right 177-198

  1. Danny Long                                                               1st JJ Talton               
  2. Tom Bennett                                                              2nd John Stanton
  3. Steve Kauppi                                                             3rd Jamie Alley
  4. Russell Stark
  5. John Stanton
  6. Marty Roberts
  7. Kyle Norman
  8. Zoran Perkic
  9. Lorne Roberts
  10. JJ Talton
  11. Jamie Alley
  12. Matt Howard
  13. Richard Smith

Men's Amateur Right 199-242

  1. Brian Briere                                                               1st Manuel Cardoso
  2. Manuel Cardoso                                                                   2nd Lee Bonnett
  3. Matt Schofield                                                           3rd Sjon Delmore
  4. Jerek Gerdes                                                                        4th Jerek Gerdes
  5. Darigi Nadirkhan
  6. Lee Bonnett
  7. Sjon Delmore
  8. Robert Coppla
  9. Oscar Garcia
  10. Scott Seligman
  11. Paul Meaux
  12. Tim Smith
  13. Jeff Hill
  14. John Shipes
  15. Steve Inzalaco
  16. Christian Gilbert

Men's Amateur Right 243+

  1. Jim Gerdes                                                                1st Richard Chacon
  2. Eddie James                                                             2nd Jim Gerdes
  3. Travis Berggren                                                        3rd Travis Berggren
  4. Conan Medak                                                                        4th Conan Medak
  5. Ed Wucher
  6. Richard Chacon
  7. Ed Shelton
  8. Jim Watson

Men's Amateur Left 0-154

  1. Jon McKenna                                                            1st Bryce Meaux
  2. Corey Miller                                                              2nd Ali Tunja
  3. Lenny Lockert                                                                        3rd Lenny Lockert
  4. Rob McKenzie                                                           4thCorey Miller
  5. Ali Tunja
  6. J.C. Child
  7. Ron Acena
  8. Hugh Brodie
  9. Bryce Meaux
  10. Justin Brown

 

 

 

Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza                      April 15-17 2005

Name                Weight Class

Men's Amateur Left 155-176

  1. Cappy Campasano                                                  1st Jeff Ames
  2. Joe Gonzales                                                            2nd Tony Montgomery
  3. Aaron Smith                                                               3rd Cappy Campasano
  4. Rodrigo Sison                                                                       4th Aaron Smith          
  5. Tony Montgomery
  6. Jeff Ames

Men's Amateur Left 177-198

  1. Richard Smith                                                                        1st JJ Talton
  2. Troy Tiegs                                                                  2nd Lorne Roberts
  3. Steve Kauppi                                                             3rd John Stanton
  4. Danny Long                                                               4th Steve Kauppi
  5. Bryce Leiker
  6. John Fujarczyk
  7. Matt Howard
  8. Lorne Roberts
  9. JJ Talton
  10. John Stanton

Men's Amateur Left 199-242

  1. Matt Scofield                                                             1st Sjon Delmore
  2. Lee Bonnett                                                               2nd Lee Bonnett
  3. John Shaw                                                                 3rd Matt Scofield
  4. John Shipes                                                               4th Ruben Ruiz
  5. Brian Briere
  6. Christian Silbert
  7. Ruben Ruiz
  8. Steve Inzalaco
  9. Rich Anthony
  10. Sjon Delmore
  11. Robert Coppla
  12. Troy Tiegs

Men's Amateur Left 243+

No bracket sheet available

                                    Masters Right 0-154

  1. Gerry Beaudry                                                                      1st Vern Martel
  2. Steve Ramseyer                                                       2nd Steve Ramseyer
  3. Joey Costello                                                             3rd Gerry Beaudry
  4. Gary Alves                                                                 4th Joey Costello
  5. Vern Martel

                                    Masters Right 155-176

  1. Wayne Fredrickson                                                    1st Mike West
  2. Steve Jeffryes                                                                        2nd Duane Hanel
  3. Zee Bugai                                                                  3rd Steve Jeffryes
  4. Dwayne Hanel                                                                       4th Wayne Fredrickson
  5. Ian Stanton
  6. Mike West

                               Masters Right 177-198

  1. Marty Roberts                                                                        1st Don McClary
  2. Don McClary                                                              2nd Tom Bennett
  3. Tom Bennett                                                              3rd Marty Roberts

 

 

 

 

Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza    April 15-17 2005

Name                                                               Weight Class

Masters Right 199-220

  1. John Shipes                                                               1st Robert Coppla
  2. Robert Coppla                                                                       2nd Mike Vogel
  3. Paul Meaux                                                                3rd Paul Meaux
  4. Mike Vogel                                                                4th Shawn Carolon
  5. Shawn Carolon

Masters Right 221+

  1. Jim Gerdes                                                                1st Sammie Hattabaugh Jr.
  2. Currat Nicopos                                                                      2nd Currat Nicopos
  3. Eddie James                                                             3rd Conan Medak
  4. Sammie Hattabaugh Jr.                                                       4th Jim Gerdes
  5. Conan Medak
  6. Sol Ingram
  7. Big Ed Wucher

Master Left 0-154

  1. Gerry Beaudry                                                                       1st Gerry Beaudry
  2. Joey Costello                                                                       2nd Joey Costello

 

Masters Left 155-176

  1. Dwayne Hanel                                                                       1st Dwayne Hanel
  2. Zee Bugai                                                                  2nd Zee Bugai
  3. Adam Gerbert                                                                       3rd Adam Gerbert

 

Masters Left 177-198

  1. Dwayne Hanel                                                                       1st Dwayne Hanel
  2. Don McClary                                                              2nd Don McClary

 

Masters Left 199-220

  1. John Shipes                                                               1st Dwayne Hanel
  2. Dwayne Hanel                                                                       2nd Don McClary
  3. Robert Coppla                                                                       3rd John Shipes
  4. Don McClary                                                              4th Robert Coppla

 

Masters Left 221+

  1. Jim Gerdes                                                                1st Jim Gerdes
  2. Roger Briere                                                              2nd Conan Medak
  3. Dwayne Hanel                                                                       3rd Dwayne Hanel
  4. Conan Medak                                                                        4th Roger Briere

 

Novice 0-165

  1. Bryce Meaux                                                              1st Bryce Meaux
  2. Kyle Child                                                                   2nd J.C. Child
  3. J.C. Child                                                                   3rd Kyle Child
  4. Jon McKanna                                                           4th Joe McKanna

 

 Ultimate Armwrestling II Pull at the Plaza                                   April 15-17 2005

Name                                       Weight Class

Novice 166-198

  1. Tony Montegomery                                                   1st Justin Kaufman
  2. Justin Kaufman                                                          2nd Kyle Norman
  3. Ed Moehle                                                                 3rd Chris Haugen
  4. Bryce Lieker                                                              4th Troy Tiegs
  5. Kyle Norman
  6. Troy Tiegs
  7. Paul Romero
  8. Chris Haugen

Novice Right 199+

  1. Troy Tiegs                                                                  1st Frank Biundo
  2. Drew Milton                                                                2nd Alcide Hargrave
  3. Alcide Hargrave                                                        3rd Ruben Ruiz
  4. Frank Biundo                                                           4th Troy Tiegs
  5. Rich Armstrong
  6. Ruben Ruiz
  7. Anthony Granet

 

Grand Masters Right 0-165

  1. Hugh Brodie                                                              1st Ian Stanton
  2. Mike Burgeson                                                          2nd Hugh Brodie
  3. Ian Stanton                                                                 3rd Mike Burgeson

 

Grand Masters Right 166-198

  1. Bert Whitfield                                                 1st Fred Roy
  2. Fred Roy                                                                    2nd Bert Whitfield
  3. Adam Gerbert                                                                       3rd Adam Gerbert

 

Grand Master Right 199+

  1. Lee Freeman                                                             1st Sammie Hattabaugh Jr.
  2. Sammie Hattabaugh Jr.                                                       2nd Bert Whitfield
  3. Roger Briere                                                              3rd Roger Briere
  4. Bert Whitfield                                                 4th Lee Freeman

 

 

   We are missing the Womens Pro Right  122-143. This class would have approximately 15 competitors.

Valerie Hall

Wendi Lynde

Judy Dodd

Jennifer Hoffert

Gerrie McGraw

Elaine Blik

Julie Alves

Tamara Mitts

Barb Zalepa

Malin Bergstrom

Valerie Beach

 

1st Barb Zalepa, 2nd Malin Bergstrom, 3rd Wendi Lynde, 4th Jennifer Hoffert

 

 

 

 

   We are missing the Men's Amateur Left 243+. This class would have approximately 10 competitors.

Jim Gerdes

Eddie James

Travis Berggren

Conan Medak

Ed Wucher

Richard Chacon

Ed Shelton

Jim Watson

1st Richard Chacon, 2nd Jim Gerdes, 3rd Travis Berggren, 4th - Conan

 

   

sponsored by the Plaza Hotel and Casino
PROMOTERS John and Joan Burgeson
&
Dave Devoto

Ultimate Armwrestling II
United States Armwrestling Championship
(Not associated with United States Wristwrestling/Armwrestling Assn.)
or
(United States Arm Wrestling Association)

THINK YOUR'RE TOUGH?

GRIP THIS!


ARMWRESTLING.COM- Dave Devoto (707) 537-7373

WEBMASTER- Gary Roberts (760) 468- 5459
No part of this material may be reproduced in any form or
incorporated in any information retrieval system without
written permission of the Publisher
.